Pravidla podzimního běžeckého tréninku

Podzim je čas, kdy končí jedna z mnoha etap vašeho sportovního vývoje, ale v případě běžce je to zároveň čas, kdy začíná něco nového. Coby aktivní běžci byste si měli na podzim zprvu odpočinout. K tomu vás ostatně vede i ona melancholie v přírodě kolem. Současně byste ale také měli začít pokládat základy svému dalšímu běhání.

Podzim jako takový v lidech navozuje pocit, že něco pomalu končí. Nejspíš i vy začínáte být více vnímaví ke všemu, co se kolem vás odehrává, začínáte si více všímat sami sebe. Příroda vydává své poslední plody, zem pokrývá vrstva spadaného listí, slunce se po ránu často prokousává chomáčky mlhy. Síla slunce jakoby odchází, jeho východy a západy jsou však mnohdy výraznější, jiskrnější, než byly ty, které jste mohli pozorovat v létě. Není to jen tím, že vaše smysly jsou vnímavější, ale i tím, že sluníčko říká: „Nebojte se, já se k vám zase brzy začnu vracet, tak ne abyste tu přes zimu úplně zpuchřeli, zalezlí do svých pelechů.“

Zrekapitulujte si svůj rok

Kalendářní rok končí až 31. prosince, ale ten běžecký – pokud se chcete dobře připravit na další sezonu – končí už někdy v říjnu. To, že závody probíhají celoročně, je dobře, ale v tomto období už byste k nim měli přistupovat spíše jako ke vhodné přípravě, než jako k možnosti vrátit konkurentům porážky, které vám uštědřili během roku. Místo aktivní závodní přípravy raději na chvíli usedněte a zhodnoťte, co se vám povedlo či nepovedlo, a udělejte si plán na rok příští.

Regenerujte

První, co byste měli udělat pro úspěšný start do nové sezony, je, že si alespoň na dva týdny od běhání odpočinete. Nejlepší je, pokud můžete v tomto období zajet na týden do lázní, dopřát si masáže, různé zábaly, vyplavat se. Po týdnu v lázních byste ještě měli nechat tělo vydýchat a teprve pak postupně začít s vlastní přípravou na další rok.

Bez přehánění lze tvrdit: „Fáze odpočinku je nejdůležitější částí tréninkového plánu.“ A čas na ni nastal právě na podzim. Jak byste chtěli něco začínat, když je vaše tělo vyčerpané, svaly a vazy napnuté do krajnosti? Srdce, plíce, ledviny a hlavně játra stěží zvládají vše, co jste na ně během roku naložili. Jaký div, když ti, kdo nectí odpočinek, mají pocit, že se proti nim všechno spiklo. Sotva se trošku začnou v nové sezoně rozbíhat, něco si natrhnou, něco v nich praskne, vleze na ně nějaký vir nebo bacil. Někomu se to možná nelíbí, ale přesto platí, že všechno má svá pravidla – a to i běh a aktivní způsob života.