TOP 8 závodů podle Petra Vabrouška


4Pokud se připravujete na svůj první dlouhý triatlon a teprve sbíráte zkušenosti, určtiě bych vám doporučil naplánovat si své první starty na domácí půdě a až po vyzkoušení několika kratších závodů ve sprint a olympijských objemech. S polovičními distancemi (1,9 - 90 - 21,1km) se u nás doslova roztrhl pytel a výběr je pestrý. Na plných distancích si pak můžete vybrat mezi červnovým Moraviamanem (22.6.) v Otrokovicích, srpnovým Slovakmanem v Piešťanech (3.8.), nebo říjnovým extrémním Wintermanem z Děčína na Ještěd (13.10.). Jsou obvykle levnější, jednodušší budou procedury v depech, odpadá případná jazyková bariéra, nemusíte daleko cestovat a hned řešit třeba leteckou přepravu kola…

V zahraničí jsem pro vás vybral osmičku závodů na plných tratích (3,8 - 180 - 42,2km), které podle mne stojí za to jednou absolvovat. Všechny je mám za sebou a tak doporučuji na základě vlastní autentické zkušenosti. Seřazeny jsou chronologicky tak, jak jdou v sezoně za sebou. Na některé se zaregistrujete jen pokud budete nejrychlejší s ticíců dalších zájemců při otevření registrace (Roth, Frankfurt, Lake Placid), na jiné se musíte kvalifikovat (Havaj), na další se na vás musí usmát štěstí při losování (Norseman). I u závodů s možnou registrací do poslední chvíle, částka nutná pro registraci do závodu postupně roste. Takže dlouho neváhejte. Totéž se obecně dá říct i o ubytování a o letenkách. U zahraničních závodů obecně platí, že na místě musíte být 2-3 dny předem, abyste stihli registraci a brífing. Také vyhlášení je prakticky vždy až den po závodě. 

IRONMAN FRANKFURT, NĚMECKO - www.ironmanfrankfurt.com30.7.

Mistrovství Evropy Ironman je vždy velmi rychle vyprodáno. Kvalifikovat se nemusíte a nemůžete. Přihlásit se naopak musíte v několika málo vteřinách po otevření registrací na další ročník. Velmi rychlá trať s plaváním v jezeře, výrazně rovinatou a rychlou cyklistikou. Číhá na vás ale i vydatný kopec s diváckou atmosférou jakou nabízí snad jen Tour de France a také krátký úsek po dlažebních kostkách. Na běhu po stezkách kolem Mohanu se budete doslova prodírat špalíry diváků. Vše je zorganizováno s pověstnou německou dokonalostí. Odaduje se, že závod sleduje přímo kolem tratí několik set diváků. Cesta od nás je snadná autem i letecky, ubytování nepřeberně mnoho, ale i tady platí čím dříve tím lépe. 

CHALLENGE ROTH, NĚMECKO - www.challenge-roth.com7.7.

Jeden z nejstarších, nejslavnějších a nejrychlejších závodů na těchto distancích. Současně jde o hlavní závod rychle se rozrůstávající série Challenge (konkurent série Ironman), která má i poloviční závod na Slovensku (Šamorín, 2.6.) a také půlku v Praze (27.7.). Roth si v “rychlosti tratí” ani v divácké kulise nezadá s Frankfurtem a to se oba závody konají tradičně v podobném termínu. První disciplína startuje ve vlnách v plavebním kanále, takže hladina je absolutně klidná a orientace podél břehů velmi snadná. Cyklistika s krásným povrchem a jen místy zvlněným profilem je velmi rychlá a maraton rovinatý se skvělou kulisou. Právě zde nejčastěji padaly nejrychlejší světové časy a odsud má většina dosavadních účastníků také své osobní rekordy. Cesta sem je autem od nás velmi snadná a pokud neuspějete s ubytováním přímo v Rothu, určitě něco najdete v blízkém okolí. Vyprodáno bývá během několika málo minut, takže na okamžik spuštění registrací buďte dobře připraveni.

IRONMAN LAKE PLACID, USA - www.ironmanlakeplacid.com,28.7.

Jeden z nejstarších závodů kvalifikačního seriálu Ironman se koná severně od New Yorku v proslulém zimním olympijském středisku. Sem se vypravte, pokud rádi závodíte uprostřed panenské přírody. Plavání v neoprenech v jezeře s křišťálově čistou vodou umožňuje orientaci lano natažené v metrové hloubce v ideálním směru. Cyklistika se odehrává v zalesněných kopcích na kvalitním povrchu a totéž platí o maratonu. Depo i cílová brána je umístěno na olympijském stadionu. Ubytování budete muset asi spíše hledat v okolních městech, Lake Placid je malá horská vesnice. Cestu si můžete naplánovat ve spojení s návštěvou New Yorku, Niagarských vodopádů, Montrealu nebo Velkých Kanadských jezer. Ze všech těchto míst se do Lake Placid dostanete snadno pronajatým autem. 

NORSEMAN, EIDFJORD, NORSKO - www.nxtri.com3.8.

Plné distance v extrémním balení nabízí ikonický Norseman. Na start se dostanete jen tak, že se jako tisíce dalších přihlásíte a budete doufat, že vás vylosují mezi 250 šťastlivců. Budete-li se hlásit každoročně, vaše šance na vylosování budou postupně růst, takže to nejlépe zkuste hned. Plave se v ledových vodách (10-14°C) krásného fjordu v neoprenu. Doporučuji raději zateplenou verzi Helix Thermal a neoprenové ponožky Thermal. Neoprenová čepice je přímo povinnou součástí výbavy. Na start vás odvezou trajektovou lodí a těsně před startem vás tak čeká několikamterový seskok to temné ledové vody. Po doplavání na břeh se můžete převléci za pomoci svého doprovodu (ten je u tohoto závodu nutný) a vyrazíte na extrémně kopcovitou cyklistiku přes náhorní plošinu Hardangevidda. Počasí může kolísat od slunečného tepla až po zimu, mlhu, sníh a déšť. Výrazně pravděpodobnější je ta vlhká zima. Maraton pak nejdříve kopíruje řeku a 25km se spíše jen vlní a mírně stoupá. Na posledních 17km však nastoupáte téměř výškových metrů, takže se připravte na nekonečné 10% stoupání. Na závěrečnou kamenitou pasáž (kde často leží i sníh) pořadatel pustí jen 160 nejrychlejších, všichni ostatní seběhnou posledních 5km zpět z kopce a také se stávají finišery. Po celý závod vám servis (oblečení, občerstvení,…) poskytuje váš vlastní doprovod v autě. Startuje se 230km od cíle, takže logisticky je naplánování účasti dost náročné. Buď vlastním autem a trajektem nebo letecky do Bjergenu s využitím auta z půlčovny. 

EMBRUNMAN, FRANCIE - www.embrunman.com,15.8.

Rovněž legendární závod (už 36 ročníků) odehrávající se v Alpách s mimořádně těžkou tratí cyklistiky. Plavání v jezeře startuje už před rozedněním, takže se orientujete podle osvětlených bójí. Cyklistika, která měří o něco více, než obvyklých 180km vás zavede i do průsmyku Col’d Izolard a počasí se i v průběhu závodu může rychle měnit. V jednom ročníku vzdalo 110 závodníků jen během náročného sjezdu z tohoto průsmyku. Maraton už je celkem rovinatý a pokud vám po cyklistice zbyly nějaké síly, tak i potenciálně rychlý. V rámci doprovodných závodů se můžete zůčastnit i krátkého a sprint triatlonu. 

AUSTRIA TRIATHLON PODERSDORF, RAKOUSKO - www.austriatriathlon.at30.8.

Do Podersdorfu je to kousek z Brna i Bratislavy a za zlomek startovného velkých Ironmanů si můžete užít prvotřídní servis a atmosféru velkého závodu. Trati jsou velmi rychlé a šance na dobití osobního rekordu značné. Plave se mělkém a teplém Neusidler See, takže existuje i (velmi malá) pravděpodobnost, že nebudou povoleny neopreny. Závod je vhodný i pro slabší plavce - na většině plaveckého okruhu dostanete na dno, takže si můžete pravidelně odpočinout. Cyklistika je po absolutní rovině a zpomalit vás může snad jen vítr nebo vedro babího léta. Totéž platí o běhu. Potenciálně velmi rychlý závod. Souběžně se koná i půlka, olympijský triatlon a sprint, takže se během víkendu na tratích vystřídá na 2000 závodníků a atmosféra bývá skvělá. Ubytování se dá snadno sehnat přímo v Podersdorfu nebo nejbližším okolí. 

IRONMAN HAVAJ, USA - www.ironman.com12.10.

Tento závod éru triatlonu zahájil a dodnes je jeho absolutním vrcholem. Právě z hospodské diskuze o tom, kdo je nejlepší vytrvalec, vznikl Ironman v dnešních objemech. Na Oahu se konal 3,8km dlouhý plavecký závod, 180km cyklistický závod a tradiční maratonu. Spojením v roce 1978 vznikl svatý grál vytrvalců… Jak závod postupně rostl, musel se přesunout z Honolulu na Oahu do Kony na Big Islandu. Plavání se odehrává vždy bez neoprenů (28°C) na jednom dlouhém okruhu v oceánu. Blízká setkání s delfíny a obřími mořskými želvami jsou zde na denním programu. Cyklistika je po celou dobu kopcovitá a pravidelně hrozí silný nárazový vítr Mumuku, který už nejednoho triatleta dokázal doslova smést ze silnice. Také proto jsou zde zakázána zadní disková kola. Na maratonu, který je zpočátku rovinatý, ale ve větší části rovněž kopcovitý čelíte úpornému vedru a vlhkosti. Atmosféra je naprosto neopakovatelná a kdekoli jinde nenapodobitelná. Mezi 2000 štastlivců se každoročně pokouší kvalifikovat téměř sto tisíc triatletů. Vybrat vás pořadatel musí i pokud sem chcete přijet zdarma dělat dobrovolného pořadatele. Letá se nejčastěji přímo do Kony přes západní pobřeží Severní Ameriky, ubytování je na místě vždy dostatek, ale co se polohy vůči závodu nebo přístupu k moři týká, určitě se nevyplatí otálet.

IRONMAN WESTERN AUSTRALIA, BUSSELTON - www.ironmanwa.com1.12.

Busselton 2 hodiny jízdy autem od Perthu nabízí poklidnou “jižanskou” atmosféru a velmi rychlé rovinaté tratě. Plavání kopíruje nejdelší mořské molo na jižní polokouli a při troše štěští pod sebou uvidíte třeba krásné rejnoky nebo chobotnice. Neopreny jsou pravidlem. Díky 1800m dlouhému molu odpadají starosti s orientací a také diváci vás mohou mít po celé plavání jako na dlani. Cyklistika bývá zpravidla hodně větrná, ale z větší části schovaná v lesech místního národního parku. Asfalt je místy hrubší, ale kvalitní. Maraton pak kopíruje mořské pobřeží a buďte připraveni na hodně ostré slunce. V době konání závodu obvykle doznívá sezona velryb a při troše štěstí za nimi můžete úspěšně vyrazit. Po rozbřesku a před setměním můžete na kole vyrazit jen pár set metrů za Busselton a pozorovat volně žijící klokany. Létá se do Perthu, odkud se dá pokračovat autobusem přímo z letiště nebo pronajmout auto.